Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva tillverkning och handel med aluminiumprodukter av alla slag, förvaltning av aktier och fastigheter samt annan därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 3 129 439 | 3 036 022 | 3 326 354 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -37 690 | -3 413 | 140 099 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -39 870 | 34 242 | 170 887 |
| Årets resultat (tkr) | 1 310 | 39 244 | 20 481 |
| Summa tillgångar (tkr) | 1 819 694 | 1 942 451 | 2 005 765 |
| Antal anställda | 778 | 827 | 849 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 3 129 439 | 3 036 022 | 3 326 354 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -37 690 | -3 413 | 140 099 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -39 870 | 34 242 | 170 887 |
| Årets resultat (tkr) | 1 310 | 39 244 | 20 481 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 829 957 | 852 714 | 825 354 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 989 737 | 1 089 737 | 1 180 411 |
| Tillgångar (tkr) | 1 819 694 | 1 942 451 | 2 005 765 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 818 959 | 817 649 | 778 405 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 177 345 | 164 703 | 146 515 |
| Avsättningar (tkr) | 346 524 | 344 858 | 316 426 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 476 866 | 615 241 | 764 419 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 1 819 694 | 1 942 451 | 2 005 765 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 406 759 | 417 676 | 415 324 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 182 971 | 200 667 | 214 065 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 778 | 827 | 849 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 022 | 3 671 | 3 918 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 758 | 748 | 741 |
| Vinstmarginal | -1.2% | -0.1% | 4.2% |
| Soliditet | 52.0% | 48.2% | 44.1% |
| Kassalikviditet | 145.6% | 117.1% | 114.8% |
Hydro Extrusion Sweden AB ingår i en koncern med 58 bolag. Moderbolag är Hydro Extruded Solutions AB och koncernmoderbolag är Norsk Hydro A/S. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva tillverkning och handel med aluminiumprodukter av alla slag, förvaltning av aktier och fastigheter samt annan därmed förenlig verksamhet.